خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
جعبه جیر لوح
رزرو آنلاین هتل خارجی
خرید سکه ساکر استارز
دانلود رمان
رزرو آنلاین هتل خارجی
زیرمانیتوری مدیریتی
ثبت شرکت لهستان
عینک افتابی اصل
لوله استیل
مقاومت در برابر آتش در سقف های دال مجوف

طراح، مجری و مالک سقف های وافل و یوبوت

مقاومت در برابر آتش در سقف های دال مجوف

 

مقاومت در برابر آتش در سقف های دال مجوف


مقاومت در برابر آتش در سقف های دال مجوف

در این مقاله به بررسی درجه مقاومت در برابر حریق در سقف های دال مجوف پرداخته می شود.

 

سقف‌های بتنی دال مجوف برای سالیان متوالی در اروپا و دیگر بخش های دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین این سیستم های سقف بطور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن در ایالات متحده آمریکا می‌باشد. توسعه این سقف‌ها بخاطر مزایای ذاتی متعدد آنها شامل کاهش بار مرده سقف ( که موجب کاهش ابعاد ستون ها و فنداسیون و به طبع آن کاهش نیروهای لرزه‌ای می‌شود.)، قابلیت تحمل بارهای زنده بزرگ در دهانه های مختلف، افزایش اقتصادی طول دهانه‌ها، کاهش ارتفاع کف تا کف طبقات و افزایش سرعت ساخت سازه ها می باشد. 
در سقف های دال مجوف، بلوک‌های توخالی پلاستیکی از جنس پلی پروپیلین به طور منظم در کنار بکدیگر و در داخل ضخامت سقف و بین شبکه آرماتور تحتانی و فوقانی قرار می‌گیرد و پس از بتن ریزی دال دوطرفه با ضخامت یکسان تشکیل می‌گردد.
سقف های دال تخت مجوف براساس ضوابط آیین نامه بتن آمریکا (ACI318) و مشابه دیگر دال‌های دو طرفه طراحی و دیتیلینگ می شوند و بلوک‌های یوبوت نقشی در مقاومت خمشی و یا برشی سقف ندارند و تنها نقش این بلوک ها ایجاد حفره در داخل سقف می باشد.

 

مقاومت در برابر آتش:
تاکنون آزمایشات مقاومت در برابر آتش متعددی بر روی سقف های دال مجوف بتنی مطابق با استاندارد DIN4102-02 صورت پذیرفته است. حداقل 2 ساعت مقاومت در برابر حریق در مواردی که پوشش آرماتورهای خمشی 2 سانتی متر بوده است بدست آمده است. یک آزمایش مقاومت در برابر حریق در سال 2017 در آزمایشگاه دانشگاه بوفالو انجام و خلاصه نتایج آن به شرح زیر می باشد.
شرایط آزمایش:
مجموعه مورد آزمایش شامل دال مجوف به ضخامت 20 سانتی متر و به طول 4/5 متر و عرض 2/4 متر که شامل بلوک های توخالی ماندگار به ارتفاع 10 سانتی متر می‌باشد. از بتن با مقاومت 350 کیلوگرم بر سانتی مترمربع و فولاد گرید 60 در هر دو شبکه آرماتور فوقانی و تحتانی و به فاصله محور تا محور 30 سانتی متر استفاده شده است. دال برای 28 روز عمل آوری و سپس تحت آزمایش قرار گرفته است. از دال به ضخامت 20 سانتی متر به این علت استفاده شده است که این ضخامت حداقل ضخامت قابل اجرا در این سیستم سقف می باشد و نتایج بروی این شرایط در جهت اطمینان و قابل استناد برای ساختمان های با دهانه بلند تر و ضخامت دال بیشتر می باشد.

ادامه مطلب

 

از دیگر مقالات بنیتک:

سقف یوبوت چیست ؟

تاریخچه سقف یوبوت

مزایای سیستم سقف یوبوت

روش اجرای سقف یوبوت

سقف یوبوت بنیتکبرچسب ها : خرید قالب وافل, خرید قالب یوبوت, اجرای سقف وافل, اجرای سقف یوبوت,

+ نوشته شده در شنبه 17 شهريور 1397 توسط احسانی |